Na czym polega piaskowanie zębów?

Na czym polega piaskowanie zębów?

Na czym polega piaskowanie zębów?

W dzisiejszych czasach dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne. Regularne szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej to podstawowe czynności, które powinniśmy wykonywać każdego dnia. Jednak istnieją również zaawansowane techniki, takie jak piaskowanie zębów, które pomagają w dokładnym usunięciu osadów i poprawie ogólnego zdrowia jamy ustnej.

Piaskowanie zębów – co to jest i jak działa?

Piaskowanie zębów jest nieinwazyjnym i skutecznym zabiegiem wykonywanym przez stomatologa. Polega ono na zastosowaniu specjalnego urządzenia, zwanego piaskarką stomatologiczną, która wytwarza strumień powietrza i drobnych cząstek proszku, najczęściej z sody oczyszczonej lub proszku z piasku. Strumień ten jest następnie skierowany na powierzchnię zębów i przestrzenie między nimi, usuwając przy tym nagromadzone osady, kamień nazębny, przebarwienia i płytkę nazębną. Piaskowanie zębów jest skuteczną metodą czyszczenia, która dociera do trudno dostępnych miejsc, gdzie szczoteczka zębowa i nić dentystyczna mogą nie sięgać.

Korzyści płynące z piaskowania zębów

Piaskowanie zębów ma wiele korzyści dla zdrowia jamy ustnej. Po pierwsze, usuwa ono nagromadzone osady, takie jak kamień nazębny i płytkę nazębną, które są głównymi przyczynami próchnicy i chorób dziąseł. Usunięcie tych osadów pomaga w zapobieganiu powstawaniu ubytków oraz zmniejsza ryzyko stanów zapalnych i infekcji dziąseł. Ponadto, piaskowanie zębów poprawia estetykę uśmiechu, eliminując przebarwienia spowodowane przez kawę, herbatę, papierosy i inne substancje. Zabieg ten również wygładza powierzchnię zębów, co utrudnia osadzanie się nowych osadów i utrzymanie czystości jamy ustnej.

Przebieg piaskowania zębów i odpowiednie zastosowanie

Piaskowanie zębów jest wykonywane przez wykwalifikowanego stomatologa w gabinecie dentystycznym. Zabieg ten jest bezbolesny, choć niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie uczucie dyskomfortu lub delikatne drgnięcie podczas piaskowania. Przed rozpoczęciem zabiegu stomatolog oceni stan jamy ustnej pacjenta i zidentyfikuje obszary wymagające szczególnej uwagi. Następnie zastosuje piaskarkę stomatologiczną, kierując strumień powietrza i cząstek proszku na powierzchnię zębów i przestrzenie między nimi. Podczas piaskowania zębów stosuje się specjalne okulary ochronne, aby zapobiec dostaniu się cząstek proszku do oczu.

Po zakończeniu piaskowania stomatolog może zastosować dodatkowe procedury, takie jak fluoryzację lub polerowanie, aby wzmocnić szkliwo i nadać zębom gładką powierzchnię. Ważne jest, aby pamiętać, że piaskowanie zębów nie zastępuje codziennej higieny jamy ustnej, ale stanowi skuteczne uzupełnienie regularnego szczotkowania i stosowania nici dentystycznej.

leave a comment

Create AccountLog In Your Account