7

SPOSOBY NA ALFABET

Ostatnio z Julą dużo czasu poświęcamy na zabawy z literkami. Bardzo jej się podoba co mnie cieszy i motywuje do dalszej „pracy”.
Oto kilka naszych pomysłów:
-Tablica z alfabetem- kupiłam i powiesiłam na drzwiach pokoju dziewczynek. Zauważyłam, że Julia kilka razy dziennie podchodzi do plakatu i paluszkiem wodzi po literkach i mówi coś we własnym jezyku. Brzmi to literopodobnie. Zauważyłam też, że Wiktoria czasami bawi sie z Jula w szkołę i czyta jej literki. Świetna pomoc.

-Bity z litekami- każdą literę w wersji dużej i małej wydrukowałam na osobnej kartce, wsadziłam w koszulki i wpięłam w segregator. Początkowo pokazywałam je 3 razy dziennie ale teraz służa nam do pomocy w innych zabawach np. przy układaniu pociągu.

-Pociąg- każdy wagonik pokolorowałam, użyłam kilku podstawowych kolorów (dzięki temu ćwiczymy też kolory)

-Jajka- ponieważ zbliżają się święta Wielkanocne postanowiłam do zabawy użyć drukowanych jajek. Każde jajko składa się z dwóch części z literki małej i dużej. Jedną część pokolorowałam na żółto aby Juli łatwiej było odróżnić litery małe od dużych.
Obecnie ćwiczymy samogłoski.

-Książeczka z literkami i wierszykami

-Alfabet puzzle- jest już bardzo zniszczony bo układała go jeszcze Wiktoria jakieś 3 lata temu ale to Juli w niczym nie przeszkadza bardzo go lubi.
-Lodówkowy alfabet- szkoda tylko, że ma same małe litery. Jula układa je bardzo różnie np. segreguje według kolorów lub w takie same pary. Potrafi się tym bawić bardzo długo.

-Rysowanie literek na tablicy kredą lub flamastrem
                                     -Rysowanie literek na mące (brudna zabawa ale przynosi mnóstwo radości)
-Lepienie liter z plasteliny 

Szczesliwa Mama

7 Comments

 1. Bardzo alfabetycznie – widać że macie co robić ;-)Podoba mi się Twój pomysł z jajkami. Właśnie też jestem na etapie robienia pociągu literkowego; na stronie http://www.kizclub.com jest gotowy model 3D do wydruku + obrazki które można wkładać do wagoników zaczynające się na daną literę ;-).
  Życzę Tobie i dziewczynkom cudownego i alfabetycznego tygodnia ;-)no i pozdrowienia dla Wiktorii od Kuby 😉

 2. Super, zaraz robię pociąg i jajka! A czy znasz jakieś miejsce z polskimi materiałami?

  ps. Bardzo podoba mi się Twój blog, czytam i notuję na przyszłość. Mam tylko pytanie (jeśli to nie tajemnica) – w jakim wieku są obecnie Twoje córki?

 3. Dziewczynki mają teraz 7 i 4 lata.
  A co do fajnych polskich stron z materiałami dla dzieci to chyba zbytniego wyboru nie ma dlatego częściej sięgam do anglojęzycznych. Jeśli uda mi sie znaleść coś godnego polecenia napiszę
  Pozdrawiam

 4. Dzięki, będę zerkać co jakiś czas. Sama wyszukuję różne, ale mam większość po hiszpańsku, angielsku lub w jeszcze innych językach. Cóż, nad polskimi będę musiała posiedzieć.

  Czy mogę się z Tobą skontaktować na priv?

 5. Zmroziło mnie, gdy przeczytałam, że jest pani z wykształcenia nauczycielem. Radzę sprawdzić pisownię wyrazu znaleźć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *