3

ORTOGRAFIA Ó-U

Nowy Rok przed nami.
Nowy Rok i nowe wyzwania.
Jedną z setek rzeczy za które postanowiłam się zabrać jest ortografia. Ostatnio ciągle słyszę „mamo przez jakie u się pisze…, przez jakie h pisze się…”
Aby ułatwić Wiktorii przyswajanie naszej polskiej dosyć trudnej ortografii (całe szczęście że w angielskim jej nie ma) zabrałam się za przygotowywanie pomocy. Jeśli macie jakieś fajne strony www albo wierszyki proszę podzielcie się.
Przygotowałam dwustronne kartoniki z wyrazami z ó-u. Na jednej stronie każdego kartonika napisałam wyraz z luką (czyli nie wpisywałam ó/u) na drugiej natomiast wyraz w całości z zaznaczeniem ó/u na czerwono.

1) Gra w memo- świetny sposób na globalne zapamiętanie konkretnych wyrazów (oczywiście gramy kartonikami z wpisaną literą ó/u) i na rozwój pamięci wzrokowej
2) Zgadywanka- kartoniki rozdajemy graczom, gracze po kolei pokazują wyraz z luką, jeśli przeciwnik odpowie dobrze otrzymuje punkt a wyraz jest odkładany, jeśli źle odejmuje mu się punkta a wyraz będzie ponownie pokazany (aby go zapamiętać)
Życzę udanej ortograficznej zabawy!

Szczesliwa Mama

3 Comments

  1. Można dziecko też uczyć obrazowo, np. http://www.brudzewski.pl/ortografia/edu_ort_giraffe.htm
    My ostatnio czytaliśmy komiks "Ortografia komiksy ćwiczenia zadania" Ewy Owińskiej-Miedzińskiej. Są w nim głównie teksty za słówkami trudnymi ortograficznie (zaznaczone innym kolorem, a do każdego komiksu potem ćwiczenia. Słuchamy czasem płyty "Ortografia śpiewająco" i wypełniamy zeszyty ćwiczeń do ortografii. Czasami dzieci dają mi słownik ortograficzny z obrazkami i sobie czytamy. Słyszałam też o niezłej książce Jolanty Gajdy "Skuteczna nauka ortografii".

  2. Ciekawy pomysł na zabawę ortograficzną. Jako nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z przyjemnością przeglądnęłam propozycje zabaw z innych przedmiotów Ja również poszukuję pomysłów, jak uatrakcyjnić dzieciom naukę naszej trudnej ortografii. Swoimi pomysłami dzielę się na stronie http://www.ortografia-ek.blogspot.com/ zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *