1

„MONTESSORI DLA KAŻDEGO”- RECENZJA KSIĄŻKI DLA DZIECI

DSC_0064

Na polskim rynku całkiem niedawno pojawiła się publikacja „Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat” Małgorzaty Ceremugi. Przyzwyczajeni byliśmy, że do tej pory pojawiały się tylko książki o tej tematyce przeznaczone tylko dla rodziców. Tym razem jednak zostaliśmy zaskoczeni, gdyż ta pozycja jest przeznaczona dla dzieci.

Pierwsza rzecz, która mnie mocno zaskoczyła to objętość książki. Ma ponad 220 stron dzięki czemu możemy się spodziewać kilku miesięcy ciekawej pracy. Zaledwie tylko pierwszych kilka stron skierowanych jest do rodziców. Jest to taka pigułka wiedzy na temat samej metody. Nie wgłębicie się tutaj  w filozofię metody, od tego są inne dostępne pozycje, lecz poznacie to co ważne, przykładowo kim była Maria Montessori lub czym są fazy wrażliwe.

DSC_0065

Drugim bardzo ciekawym rozwiazaniem jest podział książki na rozdziały zgodnie z założeniami metody. Rozdział pierwszy to życie codzienne. Oczywiście nic nie zastąpi uczestniczenia dziecka w domowej codzienności. Żadna książka, chociażby najlepsza nie zastąpi realnego przygotowywania posiłku, składania prania czy mycia naczyń. W książce jednak odnajdziecie element. Dziecko będzie miało możliwość cięcia, kolorowania, dziurkowania i szycia.

DSC_0066

DSC_0067

Rozdział drugi- zmysły, kształty i kolory. Maria Montessori twierdziła, że wszystko zaczyna sie w zmysłach, stąd w metodzie jest tak szeroki wachlarz pomocy sensorycznych. W książce dziecko poznaje podstawowe figury geometryczne, pojęcia szorstki-gładki, szeroki- wąski, duży-mały oraz składa origami.

DSC_0068

DSC_0069

Rozdział trzeci- Język. Wszyscy wiemy jak ważny w życiu każdego dziecka jest rozwój komunikacji a następnie opanowania przez nie języka pisanego oraz języka czytanego. Również książka ta wychodzi ku temu naprzeciw. Ćwiczenia te pomagają rozwijać zdolności językowe. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Rozpoczynamy od dopasowywania lub wymyślania rymujących się wyrazów. Na kolejnych kilku stronach znajduje się coś, co mi się osobiście bardzo podoba. Są to szablony małych liter. Możecie je wykorzystać w najróżniejszy sposób. Zgodnie z poleceniem posmarować klejem i wysypać piaskiem lub kaszą lub potraktować je jako szablony za pomocą których stworzyć właśne szorstkie litery. Kolejno ćwiczymy pisanie poszczególnych liter i wyrazów.

DSC_0070

DSC_0071

DSC_0072

DSC_0073

DSC_0074

Rozdział 4- Matematyka. Dział bardzo rozbudowany i posiadajacy najróżniejsze pomoce dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Również tutaj macie szablony cyfr, które wykorzystać możecie w najróżniejszy sposób. Dziecko przelicza, tworzy zbiory i wykonuje proste działania.

DSC_0075

DSC_0076

Rozdział piąty- Kosmos. Poznajemy lady i wody, nazwy kontynentów, zwierzęta zamieszkujące poszczególne kontynenty, kraje i flagi Europy. Wyruszyć można w planetarną podróż, poznać cztery żywioły, pory roku, posadzić fasolę, poznać budowę szkieletu człowieka.

DSC_0077

DSC_0079

DSC_0080

DSC_0081

Książka zawiera sporą dawkę wiedzy. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-6 lat. Można z niej korzystać codziennie lub sięgać od czasu do czasu omawiając jakiś konkretny temat. Jest ciekawą pomocą dla rodziców, którzy nie mają dostępu do przedszkola a chcą w swoim domu stworzyć montessoriańskie warunki.

Książkę możecie zakupić min. na stronie wydawnictwa WYDAWNICTWA

madredziecko

One Comment

  1. Osobiście jestem zachwycona metodą Montessori i chętnie sięgałam po publikacje z tej tematyki dla dorosłych. Myślę, że jak tylko moje dziecko będzie na tyle duże, by w ten sposób poznawać świat, to na pewno zaopatrzymy się w odpowiednie pomoce dydaktyczne, których nie brakuje w różnych zakątkach Internetu.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *