0

ALE HISTORIA…JADWIGA KONTRA JAGIEŁŁO

DSC_0166

Tytuł: „Ale historia…Jadwiga kontra Jagiełło”

Autor: Grażyna Bąkiewicz

Ilustracje: Artur Nowicki

Wydawnictwo: NASZA KSIĘGARNIA

DSC_0166

Jak wiecie mam w domu dwie córki mające lat 7+. Jak wiecie od kilku lat mieskamy za granicą gdzie moje dzieci w każdą sobotę uczęszczają do Sobotniej Polskiej Szkoły, którą uwielbiają. Wychodzi na to, że „muszą” uczyć się 6 dni w tygodniu. Dlatego przy ciągłym braku czasu jestem bardzo szczęśliwa, gdy wpadnie mi w ręce książka taka jak właśnie ta „Ale historia…Jadwiga kontra Jagiełło”. Napisana lekko i z dowcipem a zarazem przemycająca dużą dawkę wiedzy. Takie książki kochamy. Czyta się je szybko i przyjemnie. Kilka wieczorów spędziliśmy dyskutując kto był lepszym władcą Jadwiga czy Jagiełło? Ta książka skłania do takich rozmów. Oczywiście naszym zdaniem wygrała dziewczyna, co zaowocowało tym, że chcieliśmy dokładniej zgłebić jej życiorys.

DSC_0167

Głównym bohaterem jest chłopiec o przezwisku”Gruby” oraz paczka jego klasowych przyjaciół. Akcja dzieje się w szkole przyszłości, gdzie na lekcjach historii uczniowie wysyłani są specjalnymi ławkami w przeszłość. Każda taka podróż to kolejne zadane do rozwiązania zadawane przez nauczyciela historii.

DSC_0168

Czytając książkę trafiamy na okres dynastii Jagiellonów. Jadwigę poznajemy początkowo jako bardzo młodą dziewczynę zakochaną niestety nie w królu Władysławie. Następnie przenosimy się w czasy gdy Jadwiga i Jagiełło sa już małżeństwem a potem obserwujemy z boku wojnę pod Grunwaldem i nie zdobycie Malborka. Dlaczego król nie zdecydował się na jego oblężenie? O tym dowiecie się czytając tę fantastyczną opowieść.

W książce pojawiaja się również śmieszne komiksy i przykuwające uwagę ilustracje.

DSC_0169

Czytelnika z pewnością nie dopadnie nuda a czytanie będzie przyjemnością. Szkoda, że we współczesnych szkołach lekcje historii prowadzone są starym, nudnym trybem. Szkoda, że nasze dzieci nie mogą poznawać naszej wspaniałej historii w ten sam sposób jak dzieci z tej książki.

 

madredziecko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *