0

UKŁADANKA LEWOPÓŁKULOWA BLUE-SKY

DSC_1365

Witajcie po wakacyjnej przerwie. Trochę mnie tutaj nie było, ale potrzebowałam odpoczynku. Wracam z głową pełną pomysłów, mnóstwem książek i pomocy edukacyjnych oraz swoimi produktami. Ale o tym już niedługo.

Ostatnio pokazywałam Wam mapę kontynentów Montessori o której pisałam TUTAJ. Widziałam, że sporo z Was zdecydowało się na jej zakup. Dzisiaj mam dla Was kolejną fantastyczną pomoc, którą będę z całego serca polecać. Znacie mnie już dosyć dobrze i wiecie, że nie pokazuję Wam niczego do czego sama nie jestem w 100% przekonana.

Od urodzenia do trzeciego roku życia dominuje u dziecka prawa półkula mózgu. Jestem ogromnym zwolennikiem rozwijania tej półkuli, najbardziej jak się da własnie w tym okresie. Będzie o tym wiele na blogu w tym roku. Od 3 do 6 roku życia powoli z uśpienia budzi się lewa półkula. W tym okresie należy zrobić wszystko aby obie te półkule pracowały równie mocno. Właśnie dlatego dzisiaj prezentuję Wam nową pomoc edukacyjną, która pojawiła się na rynku całkiem niedawno. Jej wykonawcą jest firma Blue-sky, której produkty znajdziecie TUTAJ. Żałuję tylko jednego, że nie trafiła ona do nas rok lub dwa lata temu, kiedy to z moim synkiem, który ma/miał opóźniony rozwój mowy ( co ja mówię- teraz „buzia mu się nie zamyka”) intensywnie ćwiczyliśmy wszelkie układanki lewopółkulowe. Tylko nie myślcie sobie, że teraz z niej nie korzysta. Jak tylko otrzymaliśmy przesyłkę cała nasza trójka (lat 12, 9 i 4,5) układała ją przez około 90 minut (liczyłam czas). Dziewczyny tworzyły dziwne kombinacje co podchodzilo mi juz pod programowanie. Żałuję, że nie pstrykałam zdjęć. Rozumiecie- bawiłam się razem z nimi.

Zalety takiej układanki lewopółkulowej:

-stymuluje lewą pólkulę mózgu

-rozwija mowę

-pozwala uporządkować procesy potrzebne do nauki pisania i czytania

-rozwija funkcje intelektualne

PAMIĘTAJMY ABY ZAWSZE ZACHOWAC KIERUNEK OD LEWEJ DO PRAWEJ ORAZ OD GÓRY DO DOŁU

No dobrze, przechodzę do konkretów. W paczce, którą otrzymaliśmy znalazły się wszystkie te rzeczy (z wyjatkiem koszyczków- są moje):

DSC_1358

*dwa zestawy do układania, pierwszy z kulkami, drugi z figurami.

*dwie książeczki z kompinacjami, jak układać krok po kroku

*dwa zestawy zalaminowanych kart z gotowymi zestawami do układania

*drewniana podkładka z otworami

*drewniane małe pudełko z gumkami i kołkami

*drewniane duże pudełko do przechowywania kart

*karty (z kolorami, figurami, liczbami )

Wykonanie:

Trzymałam w swoich dłoniach wiele różnych pomocy edukacyjnych i z perspektywy zarówno rodzica jak i nauczyciela mogę powiedzieć, że wykonane są one genialnie. Idealnie wycięte, gładkie (dla mnie to oznacza bezpieczne) i pomalowane na ładne, żywe kolory. Mam tutaj na myśli zarówno figury na kołkach jak i pudełka. Bardzo dobra, fachowa robota. Całość była solidnie spakowana (bez problemu dowozłam do Irlandii), każda figura była zawinięta w osobny papier (aby zapobiec poobijaniu).

Nasze pomysły na wykorzystanie potencjału tej pomocy:

  1. Układanie według wybranego przez dziecko wzoru. Pilnuję aby odbywało się to od strony lewej do prawej oraz od góry do dołu

DSC_1364  DSC_1365

2. Praca z książeczkami- w dołączonych książeczkach jest mnóstwo wzorów, które wystarczy ćwiczyć z dzieckiem krok po kroku aby z czasem stał się lewopółkulowym mistrzem

 DSC_1360  DSC_1359

DSC_1362  DSC_1361

3. Układanie cyfr i liter

DSC_1376  DSC_1377

4. Tablica posłużyła nam również jako geobord ( do zestawu dołączone są kołki i gumki). Dominik próbował układać określone kształty jak i tworzył swoje kompozycje

DSC_1378

DSC_1380  DSC_1381

5. Ćwiczymy cyfry w zakresie 0-10

*Lekcja trójstopniowa dla dzieci, dla których cyfry to nowość Mój dawny post na ten temat

DSC_1375

*Karty trójdzielne

DSC_1366

DSC_1367

DSC_1370

*Dopasowywanie ilości do znaku liczbowego

DSC_1371

DSC_1372

*Dopasowywanie szorstkich cyfr

DSC_1374

6. Ćwiczymy kolory

*Lekcja trójstopniowa

DSC_1382

*Karty trójdzielne

DSC_1383

7. Ćwiczymy figury (wraz z kolorami)

*Lekcja trójstopniowa

*Karty trójdzielne

DSC_1385

Podsumowując. Z czystym sercem mogę Wam polecić zakup układanki lewopółkulowej. Można z nią pracować na wiele różnych sposobów. Jak widzicie udało mi się ją połączyć z metodą Montessori. Ćwiczenia takie warto rozpocząć około 2-3 roku życia. Polecana wszystkim dzieciom do ćwiczeń rozwijania lewej półkuli. W szczególności polecana dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy oraz innymi dysfunkcjami.

 

 

 

madredziecko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *