1

KILKA POMYSŁÓW NA OGARNIĘCIE LICZB RZYMSKICH

DSC_0799

Znam dzieci, które uwielbiają poznawać liczby rzymskie. Są one dla nich jak tajemny kod, który trzeba złamać. Znam również takie, które ich nie cierpią. Za nic w świecie nie mogą zapamiętać że V to 5 a X to 10. Przestawiają kreski pisząc je nie tam gdzie trzeba. To właśnie z myślą o nich powstał ten post. Dla mojej Juli to była mała powtórka przed egzaminem, który ja czeka już w czerwcu. Spokojnie pomysły możecie zastosować zarówno u maluchów (3,4-latków) o ile są liczbami rzymskimi zainteresowane jak i u starszaków ze szkoły podstawowej.

1. MEMO

Swoje memo wykonałam z kolorowej twardej kartki. Przy młodszych dzieciach proponuję kartkę zalaminować. Zabawa polega na odkryciu dwóch takich samych liczb z tym, że jedna jest zapisana w systemie rzymskim druga w systemie arabskim. Bardzo proste w przygotowaniu a pozwala na szybkie zapamiętanie. Początkowo gdy dla dziecka jest to nowość warto przygotować tablicę (kartkę) z rozpisanymi cyframi.

DSC_0798

DSC_0799

2. DOMINO

Wykonanie podobne jak wyżej z twardej kartki papieru. Zasad zabawy w domino chyba raczej nie muszę tłumaczyć. Każdy z nas układał je przynajmniej raz w swoim życiu.

DSC_0800

3. PATYCZKI

Do tej zabawy wykorzystać możecie szpatułki lub zwykłe znalezione w lesie lub w parku patyczki. Gdy dziecko już w miarę opanuje układanie według kolejności możecie zabawić się w zagadki typu:

*Ile cyfr uda się ułożyć z 3 patyczków?

*Ile cyfr uda się ułożyć z 4 patyczków?

*Ile cyfr uda się ułożyć z 5 patyczków?

Można również zrobić wyścigi kto ułoży szybciej wszystkie cyfry.

DSC_0801

4. KLOCKOWA WIEŻA

Na klockach zapisujemy cyfry i zabawa polega na ułożeniu wieży od I-XII lub od XII-I.

DSC_0803

DSC_0804

5. KOLOROWE KROPKI

Na kartce białego papieru używając patyczka do uszu i farby dziecko tworzy cyfry rzymskie.  Możesz pokazać lub powiedzieć cyfrę arabską a zadanie dziecka polega na zapisaniu (nakropkowaniu) jej na kartce.

DSC_0805

6. RZYMSKA KANAPKA

Tutaj wszystko zależy od waszej inwencji twórczej. Może uda się jakiegoś „niejadka” nakłonić do zjedzenia takiej matematycznej kanapki.

DSC_0807

To już wszystkie pomysły na dzisiaj. życzę Wam udanej zabawy.

Zapraszam również na swoje grupy na Facebooku

METODA MONTESSORI W DOMU W SZKOLE I W PRZEDSZKOLU

NASZE MĄDRE DZIECI

madredziecko

One Comment

  1. Fajnie, że dzielisz się pomysłami :-)
    Urzekły mnie rzymskie kanapki :-)
    Zachęcam do zajrzenia pod etykietę „liczby rzymskie” na blogu Bajdocja.
    Pozdrawiam :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *