1

JESTEM EKSPERTEM OD UWRAŻLIWIANIA DZIECI NA MUZYKĘ- WYWIAD Z MONIKĄ SKUZA

baner-Monika Skuza

1.Witaj Moniko. Przedstaw nam się proszę i napisz czym się zajmujesz.

Mam na imię Monika. Jestem mamą 4-letniej Mai i 2-letniego Filipa. Kulturoznawca z wykształcenia. Muzyka jest moją pasją od dziecka (śpiew, taniec, emisja głosu), tak samo jak dzieci :) Dlatego też postanowiłam połączyć moje dwie miłości – i tak powstały zajęcia umuzykalniające dla dzieci (oprate na teorii Edwina E. Gordona) oraz strona Music Playground, na której można znaleźć garść inspiracji dot. muzki i małych dzieci.

2. Dokończ „Jestem ekspertem od…

Nigdy się tak nie nazywałam :) Ale zawsze musi być ten pierwszy raz :) Jestem ekspertem od – zarażania swoją pasją do muzyki i pokazywania nowych form jej odkrywania :)

3. Co dla Ciebie oznacza bycie rodzicem? Czy Twój świat „wywrócił się do góry nogami” po przyjściu na świat dzieci?

Bycie rodzicem to dla mnie wzięcie wielkiej odpowiedzialności za życie swojego dziecka – w każdym aspekcie, a szczególnie w tym edukacyjnym. Ale też morze cudownych przeżyć, dobrej zabawy i dawania z siebie wszystkiego, co najlepsze. Dzieci uczą się poprzez obserwację nas, dorosłych, ale również my możemy się od nich wiele nauczyć :) Bycie rodzicem to pozwolenie dziecku na własny rozwój w jego własnym tempie.

Na pewno zmieniły się priorytety. Gdy zostajesz rodzicem starasz się dać swojemu dziecku wszystko, co uważasz za najlepsze dla niego. Nauczyłam się słuchać potrzeb swoich dzieci – głównie poprzez obserwację ich zainteresowań w danym momencie – i staram się je realizować. Nie mogłam również wrócić do pracy, więc dokształcałam się w domu i właśnie między jedną zabawą a drugą powstał pomysł zajęć umuzykalniających.

4. Jak godzisz pracę z byciem rodzicem?

Staram się spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu, ale chcę mieć również czas na pracę. U nas jest to kwestia dogadania z mężem i wytłumaczenia dzieciom pewnych spraw. Mąż ma konkretny grafik w pracy, więc moja praca dostosowuje się do tego. Gdy mąż jest w domu – on zajmuje się dziećmi, a ja pracuję przez większość dnia. Gdy mąż jest w pracy – pracuję przez 3 godziny, gdy dzieci są w przedszkolu i czasami wieczorem. Choć wieczorny czas staram się zostawiać dla męża :)

5. W jaki sposób uczysz/edukujesz swoje dzieci?

To ciężkie pytanie. Gdybym miała jak najzwięźlej odpowiedzieć na to pytanie to powiedziałabym, że uczymy się głównie przez zabawę i w trakcie zabawy. Obserwuję, co w danym momencie dzieci chcą robić i wplatam w to różne edukacyjne aspekty – liczenie, cyferki, literki, zwierzątka itd.

6. Czego chcesz nauczyć swoje dzieci?

Chcę je nauczyć pewności siebie i swoich możliwości, empatii i brania odpowiedzialności za swoje uczynki i słowa.

7. Co myślisz na temat wczesnej edukacji dziecięcej

Dzieci uczą się bardzo szybko i warto ten okres maksymalnie wykorzystać. Moje dzieci są dwujęzyczne z racji tego, że mieszkamy za granicą. Mówiąc o maksymalnym wykorzystaniu nie mam na myśli 15 różnych zajęć pozalekcyjnych. Wszystko trzeba robić z umiarem i rozsądnie. Zgodnie z potrzebami swojego dziecka i jego indywidualnymi możliwościami.

8. Czy uważasz, że w przyszłości powinno zmienić się coś w naszym systemie edukacji?

Tak, uważam, że wiele powinno się zmienić (a edukację muzyczną praktycznie w całości zreformować :)). Powinno się stawiać na człowieka, a nie wyuczone regułki. Tego bardzo brakuje. Ci, którzy reformują szkolnictwo mała uwagę zwracają na faktyczne potrzeby dzieci.

9. W czym możesz pomóc rodzicom? 

Jeżeli zastanawiasz się, co muzyka może dać Twojemu dziecku, jakie korzyści płyną z umuzykalniania naszych małych pociech albo nie masz pomysłu na zabawę z Twoim Maluchem – zapraszam na moją stronę www.musicplayground.eu , gdzie dzielę się swoją wiedzą na temat muzyki i rozwoju małych dzieci. Jeżeli ktoś mieszka w Anglii i moich okolicach – również serdecznie zapraszam na zajęcia umuzykalniające dla małych dzieci :) Wszelkie informacje na stronie w zakładce „Zajęcia dla dzieci”. Już niedługo powstanie kurs na temat rozwoju muzycznego małych dzieci i wiele innych atrakcji :) Zapraszam więc bardzo serdecznie :)Można mnie również znaleźc na FB – www.facebook.com/teczamuzyki/

Bardzo dziękuję za rozmowę.

madredziecko

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *