1

MATEMATYCZNY ŚWIAT METODY MONTESSORI DLA 3, 4-LATKA „PAKIET PODSTAWOWY”

DSC_0870

Wasze dziecko skończyło magiczne 3-latka. Zapewne powędrowało do przedszkola. A w przedszkolu jak to w przedszkolu dużo dzieci, znikome podejście indywidualne i jedna lub dwie panie do ogarnięcia tego bałaganu. Nie można od nich wymagać, że każde dziecko po ukończeniu przedszkola będzie płynnie czytać czy dodawać w zakresie 100. A szkoda, bo te pierwsze 6 lat życia to dla dziecięcego mózgu istny okres wzmożonego rozwoju. Chłonie wtedy każdą informację i nową umiejętność jak gąbka. Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że jest coraz więcej „edukacyjnie zakręconych” rodziców (mam nadzieję, że nie obrazicie się na mnie za takie stwierdzenie), poszukujących coraz to nowych edukacyjnych wyzwań. Coraz wiecej świadomych mam (i tatusiów) zaczyna interesowac się metodą Montessori. Metodą wartą zainteresowania. Często jednak nie wiedzą od czego zacząć. Polska montessoriańska blogosfera jest jeszcze bardzo uboga w pomysły. Ale nie martwcie się to już wkrótce się zmieni. A to za sprawą tego bloga. Zamierzam Was zasypać kolejnymi edukacyjnymi pomysłami i to nie tylko stricte Montessori. Zaczynam już tym wpisem. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam jakich matematycznych pomocy Montessori warto użyć w zabawie (pracy) z Waszym maluchem. Mam tu na myśli takie 2-4-latki. Oczywiście 3-latek 3-latkowi nie jest równy dlatego pokażę Wam również pomoce trudniejsze, które bez problemu możecie wprowadzać, nie czekając aż dziecko osiagnie odpowiedni wiek, ale o tym w części 2. Dzisiaj tylko te z serii łatwe.

Warto trzymać się kolejności przy wprowadzaniu materiału.

MATEMATYCZNE POMOCE PODSTAWOWE

  1. LISTWY NUMERYCZNE (KLOCKI LICZBOWE)

Jest to dziesięć drewnianych belek o długości od 10cm do 1m (każda kolejna jest dłuższa od poprzedniej o 10cm). Dziecko uczy się nazywać liczby od 1-10 oraz próbuje przyswoić sobie je w aspekcie ilościowym, jakościowym i porządkowym. TUTAJ znajdziecie jak je wykonać a TUTAJ jak z nimi pracować.

Są również dostępne krótkie klocki liczbowe. Służą one do dodawania w zakresie 20.

Znalezione obrazy dla zapytania małe belki numeryczne

Zdjęcie pochodzi ze sklepu Malinowy Słoń.

2. SZORSTKIE CYFRY

10 drewnianych tabliczek z naklejonymi na nich szorstkie cyframi od 0-9. Pomoc służy do zapoznania dziecka z graficznym symbolem liczby, jego kształtem. Dziecko uczy się je pisać,  odróżniać oraz nazywać. Palcem wskazującym I środkowym wodzi po kształcie liczby, zgodnie z kierunkiem jej pisania. Kolejnym krokiem jest zapisanie jej na tacy z piaskiem lub mąką.  Jak je zrobić w warunkach domowych TUTAJ

Znalezione obrazy dla zapytania szorstkie cyfry montessori

Zdjęcie pochodzi ze sklepu Malinowy Słoń

3. WRZECIONA

Są to dwa pudełka, podzielone na 5 przegródek. Każda z nich podpisana jest od 0-9. Do zestawu dołączonych jest 45 drewnaianych wrzecion. Służy do kształtowania pojęcia liczby, zapamiętania sekwencji cyfr, ćwiczenia w liczeniu.

Znalezione obrazy dla zapytania wrzeciona montessori

Zdjęcie ze sklepu Malinowy Słoń

4. CYFRY I ŻETONY

W zestawie znajduja się cyfry od 0-9 (w tym dwie 1 gdyż trzeba ułożyć 10) oraz 55 czerwonych żetonów. Dziecko zapoznaje się z pojęciami: parzysty i nieparzysty oraz uczy się tworzyć zbiory. Jak z nimi pracować znajdziecie TUTAJ

Znalezione obrazy dla zapytania cyfry i żetony montessori

Zdjęcie pochodzi ze sklepu www.nokautdziecko.pl

5. MAŁE KOLOROWE SCHODKI

W pudełku znajdują się kolorowe koraliki nawleczone na drucik, w ilości od 1-10. Podstawowe zadanie polega na ułożeniu piramidki od najmniejszej do najwiekszej liczby koralików. Dziecko nadal ćwiczy przeliczanie i zapamiętuje kolejność liczb.

Znalezione obrazy dla zapytania schodki montessori

Zdjęcie pochodzi z bloga www.naszerodzicielstwobliskości.blogspot.com (Kasiu mam nadzieję, że nie masz nic przeciw)

6. TABLICE SEGUINA 11-19

To dwie długie wąskie tablice z napisami 10 oraz zestaw liczb od 1-9. Jak je wykonać w domu TUTAJ

Jak z nimi pracować TUTAJ

Znalezione obrazy dla zapytania tablice seguina

Zdjęcie pochodzi ze sklepu www.topic.com.pl

C.d. nastąpi już wkrótce.

 

 

madredziecko

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *