2

10 NAJLEPSZYCH SPOSOBÓW NA TABLICZKĘ MNOŻENIA

dsc_0397

Tabliczka mnożenia to dla wielu dzieci bardzo trudna sprawa. Choćby nie wiadomo ile czasu próbowały się jej uczyć to efekt i tak będzie bardzo marny. Jakie są tego przyczyny? Dysleksja? Dyskalkulia? Genetyczny brak zdolności matematycznych? A może po prostu zastosowana została nieodpowiednia forma nauki? Wszyscy zapewne pamiętamy czasy gdy WKUWALISMY JĄ NA PAMIĘĆ. Z wylanych łez można by utworzyć ocean a z uwag w dzienniczku zbudować niejeden dom. Od dzisiaj koniec z męczeniem dzieci i ja już tego dopilnuję. Poniżej znajdziecie 10 ciekawych pomysłów jak opanować tabliczkę mnożenia bez płaczu, krzyku i kar. Oczywiście wystarczy wybrać jeden lub dwa z nich aby odnieść SUKCES. Pamiętajcie każde dziecko jest inne i uczy się w inny  sposób. Popróbujcie i wybierzcie najlepszą metodę dla Was.

  1. KORALIKOWA TABLICZKA MNOŻENIA (lub MAŁA TABLICA MNOŻENIA)- nie byłabym sobą gdybym na pierwszym miejscu nie poleciła Wam pomocy Montessori. Nie będę jej dzisiaj opisywać, zrobię to w jednym z najbliższych postów. Pokażę Wam również jak zrobić ją samodzielnie w warunkach domowych.

Znalezione obrazy dla zapytania koralikowa tabliczka mnożenia

2. DUETKA– pomoc bardzo prosta do wykonania w warunkach domowych. Potrzebujemy brystolu (może być biały lub kolorowy). Wycinamy 100 prostokątów. Na każdym z nich po jednej stronie zapisujemy działanie np. 5×8 a po stronie przeciwnej wynik. Potrzebujemy przynajmniej dwóch graczy (możesz grać z dzieckiem lub starsze dzieci robią to same). Gra polega na pokazaniu przeciwnikowi karty z działaniem. Jeżeli prawidłowo poda wynik otrzymuje punkt jeżeli jednak nie zna odpowiedzi lub odpowie błędnie punkt otrzymujesz ty. Wygrywa gracz z największą ilością punktów.

dsc_0397

3. ŚPIEWAJĄCA TABLICZKA MNOŻENIA– wieki temu na stronie www.dobrestopnie.pl zakupiłam płytkę do słuchania z tabliczką mnożenia. Świetna sprawa dla dziecka, które jest słuchowcem. Wystarczy włączyć w trakcie zabawy lub gdy jedziecie samochodem a wiedza sama wchodzi do głowy. Iloczyn i Iloraz wyśpiewują zarówno tabliczkę mnożenia jak i tabliczkę dzielenia. Do płyty dołaczona jest książeczka z naklejkami, którą dziecko może wypełniać. Na stronie możecie posłuchać próbnego nagrania.

Tabliczka mnożenia - teraz to jest łatwa nauka. Nauka mimo woli

4. KOSTKA DO GRY– kolejna bardzo łatwa zabawa. Na kartce wszyscy gracze zapisują pionowo liczby od 1-10 a obok nich znak x oraz = Kolejno rzuca sie kostką i wpisuje się wynik przy każdej kolejnej liczbie. Wygrywa osoba, która po podliczeniu punktów ma ich najwięcej.

dsc_0396

5. MEMO– któż z nas nie zna tej gry? Wystarczy przygotowac kwadraty z brystolu. Na połowie z nich napisać działania a na drugiej połowie wyniki. Kwadraciki odwracamy tyłem i każdy gracz kolejno odkrywa po dwa z nich. Jeżeli działanie i wynik zgadzają się dziecko otrzymuje punkt, jeżeli nie kwadraciki wracaja na miejsce a przychodzi kolej na przeciwnika.

6. MNOŻENIE NA PALCACH PRZEZ 9

7. FISZKI Z TABLICZKĄ MNOŻENIA– wykorzystać możemy wcześniej już przygotowane do Duetki karty z działaniami na jednej stronie i wynikami na drugiej. Połóż je w miejscu gdzie często przebywa dziecko. Gdy tylko zauważysz, że ma ono kilka chwil wolnych zachęć je do powtórzenia działań. Z czasem wejdzie mu to w nawyk i na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

8. MNOŻENIE GEOMETRYCZNE

9. KARTY MATEMATYCZNE GRABOWSKIEGO

10. TABLICZKA STANLEYA

madredziecko

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *