8

WARSZTAT HISTORYCZNY- II WOJNA ŚWIATOWA

DSC_0324
Kolejny warsztat za nami. Tym razem historyczny.
Długo zastanawiałam się nad tematem przewodnim gdyż historia to taka ogromna „kobyła” (ufff jak sobie ją wspomnę z liceum).
No i nie potrzebnie się głowiłam gdyż temat wybrała Wiktoria.

Druga wojna światowa- koniec i kropka.
Temat uważam dość trudny dla niespełna 9-latki.
Ale z pomocą przyszła mi szkoła angielska w której w tym roku jest to jeden z przewodnich tematów (klasa składa się z 8 i 9-latków) i dlatego tak bardzo zafascynował on Wiki.
W szkole temat przerabiany jest oczywiście od strony brytyjskiej o Polsce pani nie wspomniała prawie wcale z wyjątkiem daty 1 września 1939r. i tyle.
Dlatego postanowiłam jej w łagodny sposób pokazać udział Polski w tej najstraszniejszej wojnie w historii świata.
Wszystkie projekty Wiktoria wymyśliła i wykonała samodzielnie
Oto one:

>

1. Polski żołnierz- dlaczego ma czarny mundur? Nie mam pojęcia!
2. Czołg- wykorzystała puszkę z mleka, dwie rolki i papier

 

 

 

3. Oś czasu- od rozpoczęcia do zakończenia wojny

 

 

 

 

 

I jeszcze jedna anegdota:
Wiktoria zapytała swoją panią w angielskiej szkole czy zna Janusza Korczaka, próbowała jej tłumaczyć kto to. Niestety pani nie miała zielonego pojęcia.
Wróciwszy do domu nie mogła przeżyć jak ktos mógł o nim nie słyszeć. Próbowałam jej tłumaczyć, że to inny kraj, że oni też mają swoich wojennych bohaterów o których my nigdy nie słyszeliśmy, a może źle wymówiła nazwisko po angielsku i pani nie zrozumiała o kogo chodzi.
Podumała, namyśliła się, usiadła do komputera, znalazła jego zdjęcie i notkę biograficzną w języku angielskim. Następnego dnia wręczyła to pani.
Pani przeczytała i z przykrością stwierdziła, że nigdy o nim nie słyszała.
Och jak moje dziecko bardzo się zawiodło na swoim nauczycielu.
No cóż my nauczyciele musimy się zabrać za siebie i nadrabiać zaległości

Szczesliwa Mama

8 Comments

  1. Książki dla dzieci o tej tematyce które mogę polecić to Dziadek i niedźwiadek, Zaklęcie na "W" i Wszystkie moje mamy.

  2. Dziękuję za tytuły książek. Będę musiała się za czymś rozejrzeć bo Wiktoria zadaje coraz wiecej pytań na ten temat a ja do końca nie wiem jak jej odpowiadać zeby nie było zbyt drastycznie.

  3. No i jest jeszcze seria Kocham Polskę – historia Polski dla naszych dzieci. Są tu informacje od początków państwa polskiego aż po rok 89. W wydaniu encyklopedycznym jeden tom, lub podzielone na np królów polski, najwybitniejszych polaków , bohaterów drugiej wojny światowej itp.

  4. Super pomysł, a książeczki o tematyce wojennej to np Asiunia Joanny Papuzińskiej, Zaklęcie na "w" wspomniane już wyżej, My je mamy i książeczki w sposób przystępny dla dzieci opowiadają o wojnie, jej istocie.

  5. Druga Wojna Światowa bardzo Łobuzy ciekawi, dużo rozmawiamy.
    Mój najstarszy w piątej klasie dostał na koniec roku nagrodę za wiedzę historyczną – dla mojego ucznia, który wie więcej ode mnie w dziedzinie historii świata…. miło, że nauczyciel zna swoje słabe strony… ale M1 raczej zawiedziony Pani brakiem wiedzy…:(

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *