2

CO CZYTA 10-LATKA

DSC_0783

DSC_0782 

Moja ukochana 10-latka czytać lubi przeciętnie. Bolałam nad tym bardzo bo od urodzenia czytałam, otaczałam książkami, widziała jak ja czytam i niestety wielkiego wow nie było. Odpuściłam. Nie myslcie tylko sobie, że wcześniej zmuszałam ją do czytania. Nic z tych rzeczy. Raczej zachęcałam. Kupujemy książki, chodzimy do biblioteki, czytamy wieczorami. Odpuściłam i wiecie co? Jest 20% „poprawa”. Nie siedzi wprawdzie z nosem w książkach jak ja to robiłam i jak tylko czas mi pozwala robię nadal ale chętniej czyta. Ze szkoły też przynosi coraz grubsze i coraz ciekawsze pozycje. Czyta w obu językach więc mam się z czego cieszyć. Myślę, że nadejdzie taki czas gdy moje dziecko zapała miłością ogromną do czytania. Zrobi to w odpowiednim dla siebie czasie.

Przez ostatni czas kilka ciekawych pozycji sie nazbierało. Niektóre czyta sama, niektóre czytamy wspólnie wieczorami. Są wśród nich również lektury obowiązujące w klasie 5 ale traktujemy je jak zwyczajne książki a nie obowiązek który trzeba wykonać. No to zaczynamy:

1. „Ania z Zielonego Wzgórza”- nasz number one. Przeczytana, film obejrzany i usłyszałam wyczekane pytanie: „Są dalsze części? Ależ oczywiście że są. Już mamy zamówione u koleżanki. Zapewne większość z nas uwielbiała rudowłosą, piegowatą Anię. Te jej szalone wpadki, zielone włosy noooooooooo i Gilbert. Sama wszystkie części przeczytałam chyba ze trzy razy. Teraz czytamy je wspólnie. Uwielbiam.

DSC_0779

 

2. „Tajemniczy ogród”- szczerze mówiąc nie pamiętam abym przerabiała tę lecture w szkole. W każdym razie zafascynowała mnie i dziewczynki. W napięciu wyczekiwałyśmy czy ogrodnicza tajemnica wyjdzie na jaw. Na końcu znaleźć można głębokie przesłanie o którym warto z dzieckiem podyskutować.

DSC_0777

3. „Zezia i wszystkie problem świata”- kolejna część perypatii i zmarwień Zezi. Koniecznie zerknijcie na poprzednie części.

DSC_0776

4. „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii”- dalsze losy Stasia i Nel. Tym razem akcja dzieje sie w Indiach w Madrasie. Nie będę Wam opowiadać fabuły, sami przeczytajcie.

DSC_0778

5. „Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem.”- historia sztuki opowiedziana w formie opowiadań i rozmów autorki z synami. Można się wiele nauczyć i zapamietać całkiem tak przy okazji i nie mówię tu tylko o dzieciach. Jeżeli Wasze dziecko uwielbia rysować, malować, wycinać, kleić, gnieść to ta pozycja powinna go zainteresować.

DSC_0780

6. „The brilliant world of Tom Gates”

 DSC_0782

7. „Born to run”

DSC_0783

madredziecko

2 Comments

    • Bardzo się cieszę, że moje dziewczyny czytają w obu językach chętnie. Anię podobnie jak Ty przeczytałam kilka razy i właśnie dzisiaj dostałyśmy dwie kolejne części. Już się nie mogę doczekać wieczoru kiedy będziemy mogły poczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *