2

CO CZYTA 10-LATKA

DSC_0783

DSC_0782 

Moja ukochana 10-latka czytać lubi przeciętnie. Bolałam nad tym bardzo bo od urodzenia czytałam, otaczałam książkami, widziała jak ja czytam i niestety wielkiego wow nie było. Odpuściłam. Nie myslcie tylko sobie, że wcześniej zmuszałam ją do czytania. Nic z tych rzeczy. Raczej zachęcałam. Kupujemy książki, chodzimy do biblioteki, czytamy wieczorami. Odpuściłam i wiecie co? Jest 20% „poprawa”. Nie siedzi wprawdzie z nosem w książkach jak ja to robiłam i jak tylko czas mi pozwala robię nadal ale chętniej czyta. Ze szkoły też przynosi coraz grubsze i coraz ciekawsze pozycje. Czyta w obu językach więc mam się z czego cieszyć. Myślę, że nadejdzie taki czas gdy moje dziecko zapała miłością ogromną do czytania. Zrobi to w odpowiednim dla siebie czasie.

Przez ostatni czas kilka ciekawych pozycji sie nazbierało. Niektóre czyta sama, niektóre czytamy wspólnie wieczorami. Są wśród nich również lektury obowiązujące w klasie 5 ale traktujemy je jak zwyczajne książki a nie obowiązek który trzeba wykonać. No to zaczynamy:

1. „Ania z Zielonego Wzgórza”- nasz number one. Przeczytana, film obejrzany i usłyszałam wyczekane pytanie: „Są dalsze części? Ależ oczywiście że są. Już mamy zamówione u koleżanki. Zapewne większość z nas uwielbiała rudowłosą, piegowatą Anię. Te jej szalone wpadki, zielone włosy noooooooooo i Gilbert. Sama wszystkie części przeczytałam chyba ze trzy razy. Teraz czytamy je wspólnie. Uwielbiam.

DSC_0779

 

2. „Tajemniczy ogród”- szczerze mówiąc nie pamiętam abym przerabiała tę lecture w szkole. W każdym razie zafascynowała mnie i dziewczynki. W napięciu wyczekiwałyśmy czy ogrodnicza tajemnica wyjdzie na jaw. Na końcu znaleźć można głębokie przesłanie o którym warto z dzieckiem podyskutować.

DSC_0777

3. „Zezia i wszystkie problem świata”- kolejna część perypatii i zmarwień Zezi. Koniecznie zerknijcie na poprzednie części.

DSC_0776

4. „Staś i Nel. Zaginiony klejnot Indii”- dalsze losy Stasia i Nel. Tym razem akcja dzieje sie w Indiach w Madrasie. Nie będę Wam opowiadać fabuły, sami przeczytajcie.

DSC_0778

5. „Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem.”- historia sztuki opowiedziana w formie opowiadań i rozmów autorki z synami. Można się wiele nauczyć i zapamietać całkiem tak przy okazji i nie mówię tu tylko o dzieciach. Jeżeli Wasze dziecko uwielbia rysować, malować, wycinać, kleić, gnieść to ta pozycja powinna go zainteresować.

DSC_0780

6. „The brilliant world of Tom Gates”

 DSC_0782

7. „Born to run”

DSC_0783

madredziecko

2 Comments

    • Bardzo się cieszę, że moje dziewczyny czytają w obu językach chętnie. Anię podobnie jak Ty przeczytałam kilka razy i właśnie dzisiaj dostałyśmy dwie kolejne części. Już się nie mogę doczekać wieczoru kiedy będziemy mogły poczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *