0

10 UMIEJĘTNOŚCI KTÓRE POWINIEN OPANOWAĆ 3-LATEK

DSC_0413

Mój synek wczoraj skończył 3 latka. Kiedy to zleciało? Wyrósł na dużego i mądrego małego mężczyznę. Przyszedł czas na małe podsumowanie czy jego rozwój przebiega prawidłowo stąd pojawił się pomysł na ten post. Jest to wiek w którym dziecko przechodzi z okresu poniemowlęcego do okresu przedszkolnego. Jest to dobry wiek na rozpoczęcie edukacji przedszkolnej. My na ten „cudowny”okres musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Opiszę tutaj tylko 10 moim zdaniem najważniejszych umiejętności, które powinien opanować 3 latek. Jeżeli któraś z funkcji jest jeszcze nie do końca opanowana lub rozwinięta to już jest właściwy czas na kontakt ze specjalistą.

1.SPRAWNIE CHODZI I BIEGA– taki trzylatek zdecydowanie częściej biega niż chodzi. Nie sprawia mu już problemu przenoszenie przedmiotów w czasie chodzenia. Próbuje przynieść do stołu talerz z kanapką a nawet szklankę z wodą czyli robi się już z niego taki mały pomocnik.  Pojawiają się już ruchy rąk skoordynowane z ruchami tułowia i nóg. Pewnie biega, skacze i wspina się. Zdobywa szczyty foteli, kanapy czy stołu. Dla nas to taka oznaka tego, że dziecko jest „niegrzeczne” a ono potrzebuje tych oparć foteli do prawidłowego rozwoju motoryki dużej.

2. STOI NA JEDNEJ NODZE– i to w bardzo charakterystyczny sposób. Nie zgina kolana do tyłu jak my dorośli lecz unosi kolano do góry. Z czasem potrafi ustać tak przez kilka sekund.

3. RZUCA, KOPIE I ŁAPIE PIŁKĘ– bardzo lubi zabawy z piłką. Stara się nadać jej w trakcie kopania i rzucania odpowiedni kierunek. Gdy rzuca jedną ręką pracuje tylko staw łokciowy, nie pracuje jeszcze całym tułowiem, na to jeszcze przyjdzie czas. Jeżeli chodzi o łapanie to udaje mu się tylko wtedy gdy nie wymaga to od niego żadnego dodatkowego ruchu.

4. SAMODZIELNIE SIĘ UBIERA– „ja sam!!!”- znacie to? Takie ubieranie czasami może trwać w nieskończoność. Trzeba się uzbroić w cierpliwość- taki wiek. Trzylatek potrafi sam założyć sobie skarpetki, majteczki, spodnie, buty. Również całkiem dobrze radzi sobie z rozbieraniem się.

5. RYSUJE– i to jak. Na kartce powstają przepiękne koła i krzyżyki gdyż to jest wiek w którym dziecko zaczyna łączyć kreskę pionową i poziomą razem. W ten sposób powstają pierwsze auta, pociągi, domki. Maluch chętniej również sięga po kredki wykonując długie i energiczne ruchy przez co jeszcze nie jest w stanie pokolorować kontur obrazka bez wychodzenia poza linie.

6. BUDUJE WIEŻĘ– potrafi do jej budowy użyć nawet 8 klocków. Układa też pociąg (np. z Lego Duplo), tory i mostki.

7. SAMO SIĘ OBSŁUGUJE– bardzo dobrze mu idzie posługiwanie się łyżką i widelcem. Możecie również spróbować dać mu nóż do krojenia np. kotleta i pokazać jak z niego korzystać. Możecie być zaskoczeni. Cały pokarm jest już bez wylewania i gubienia po drodze dostarczany do ust. Samodzielnie również korzysta z toalety, myje i wyciera ręce oraz czyści zęby, próbuje się również czesać.

8.  DUŻO MÓWI– no i doszłam do jedynego obszaru, który u mojego synka mnie martwi. Dominik mówi mało, czyli rozwój jego mowy jest opóźniony. Jesteśmy już po wizycie u polskiego logopedy. Dlatego zdecydowałam się na pracę z nim metodą Krakowską (kiedyś Wam o tym więcej napiszę). Trzylatek posługuje się już zdaniami zarówno prostymi jak i złożonymi (jak ja się tych zdań złożonych nie mogę doczekać). Odmienia wyrazy przez przypadki, stale wzrasta poziom wykorzystywanego słownictwa. Brakuje jeszcze tylko prawidłowo wypowiadanych głosek dziąsłowych.

9. ROZWIJA SIĘ EMOCJONALNIE– rozwija się uczucie wstydu, poczucia winy, zakłopotania i zazdrości. Dziecko w tym wieku ma już dosyć silnie rozwinięte poczucie własnego „ja”. Reaguje nadal impulsywnie, nie wie jeszcze dlaczego kogoś uderzyło lub coś zabrało.

10. BAWI SIĘ– pojawiają się dwa typy zabaw: konstruktywne (np. zakręcanie i odkręcanie butelki, ubieranie lalki, zabawy plasteliną) oraz tematyczne- pojawiają się gdy mowa bardzo ekspresyjnie się rozwija.

A jak jest u Was i u Waszych 3-latków? Chcecie coś dopisać jeszcze do tej listy?

madredziecko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *