7

SPOSOBY NA ALFABET

Ostatnio z Julą dużo czasu poświęcamy na zabawy z literkami. Bardzo jej się podoba co mnie cieszy i motywuje do dalszej „pracy”.
Oto kilka naszych pomysłów:
-Tablica z alfabetem- kupiłam i powiesiłam na drzwiach pokoju dziewczynek. Zauważyłam, że Julia kilka razy dziennie podchodzi do plakatu i paluszkiem wodzi po literkach i mówi coś we własnym jezyku. Brzmi to literopodobnie. Zauważyłam też, że Wiktoria czasami bawi sie z Jula w szkołę i czyta jej literki. Świetna pomoc.

-Bity z litekami- każdą literę w wersji dużej i małej wydrukowałam na osobnej kartce, wsadziłam w koszulki i wpięłam w segregator. Początkowo pokazywałam je 3 razy dziennie ale teraz służa nam do pomocy w innych zabawach np. przy układaniu pociągu.

-Pociąg- każdy wagonik pokolorowałam, użyłam kilku podstawowych kolorów (dzięki temu ćwiczymy też kolory)

-Jajka- ponieważ zbliżają się święta Wielkanocne postanowiłam do zabawy użyć drukowanych jajek. Każde jajko składa się z dwóch części z literki małej i dużej. Jedną część pokolorowałam na żółto aby Juli łatwiej było odróżnić litery małe od dużych.
Obecnie ćwiczymy samogłoski.

-Książeczka z literkami i wierszykami

-Alfabet puzzle- jest już bardzo zniszczony bo układała go jeszcze Wiktoria jakieś 3 lata temu ale to Juli w niczym nie przeszkadza bardzo go lubi.
-Lodówkowy alfabet- szkoda tylko, że ma same małe litery. Jula układa je bardzo różnie np. segreguje według kolorów lub w takie same pary. Potrafi się tym bawić bardzo długo.

-Rysowanie literek na tablicy kredą lub flamastrem
                                     -Rysowanie literek na mące (brudna zabawa ale przynosi mnóstwo radości)
-Lepienie liter z plasteliny