2

WODA

Trochę nas tutaj nie było. Od kiedy szkoły (angielska i sobotnia polska) ruszyły pełną parą na nasze domowe zabawy jest zdecydowanie mniej czasu. Ale wychodzę z założenia, że lepiej robić po trochu niż nie robić nic.

I tak oto przebrnęłyśmy przez wodny temat.
Zaczęłyśmy od doświadczeń z wodą ale o tym innym razem jak tych doświadczeń przeprowadzimy więcej.
Obserwowałyśmy zmiany stanu skupienia wody jak lód przekształca się w wodę a woda w parę. Przygotowałam zdjęcia ze zwierzętami morskimi i ciekawostki o nich.
                                    
A to plastelinowe wodne stworki ulepione przez Wiktorię:
                                     
Dzieliłyśmy ryby na morskie i akwariowe:

Oglądałyśmy rybę „od środka”

Zaglądnęłyśmy jak wygląda dno oceaniczne (dzięki Ewo za pomysł)
Poznałyśmy rzeki przepływające przez Polskę

Tworzyłyśmy modele lądów (użyłyśmy plasteliny)
wyspa, przesmyk, półwysep

                                                          oraz jezioro, cieśnina i zatoka

Dziewczynki szukały również na mapie i globusie 5 oceanów oraz największych wpływających do nich mórz (niestety zdjęcia brak)
Obserwowałyśmy rownież jak krąży woda w środowisku.
Mogę Wam jeszcze polecić ciekawą wodną książkę:

Życzę Wam udanego weekendu.
Pozdrawiam również moją kochaną siostrę, która nie mogła się już doczekać kolejnego posta.

 
0

PIERWSZA POMOC

W końcu udało mi się zrealizować temat pierwszej pomocy. Ponieważ sprawa jest mi dosyć bliska starałam się powiedzieć i pokazać dziewczynkom jak najwięcej. Kilka miesiecy temu obie były obecne na kursie pierwszej pomocy, który był organizowany dla rodzin w trakcie pewnego fun day-a. Byłam bardzo mile zaskoczona, że az tyle zapamiętały, więc nasze zabawy były tylko wesołym przypomnieniem.
Mówiłyśmy o tym co zrobić gdy dojdzie do:
-krwawienia z nosa
-skaleczenia
-oparzenia
-zadławienia
-zatrucia
-ciała obcego w oku
-złamania (zakładałyśmy temblak)
-urazu głowy
Natomiast bardzo szczegółowo potraktowałam stan nieprzytomności. W punktach wyglądało to mniej więcej tak:
1. Sprawdź czy ty i osoba poszkodowana jesteście bezpieczni (czyli czy ulicą nie nadjeżdza auto, czy nie ma ostrych narzędzi, szkła, ognia, kabli itp.)
2. Wołaj o pomoc
3. Sprawdzenie przytomności (potrząsanie ramienia i pytania o to co się stało, czy potrzebuje pomocy)
4. Wzywanie pomocy(nr.tel 112, szczegółowo omówiłyśmy co należy powiedzieć: podać imie i nazwisko, adres gdzie sie jest, czy osoba jest przytomna, co się stało)
5. Sprawdzanie oddechu: połóż jedną rękę na czole, drugą na brodzie i delikatnie odchyl głowę do tyłu, przybliż swój policzek i ucho do ust i nosa, staraj się wyczuć lub usłyszeć oddech, obserwuj klatkę piersiową czy się unosi, policz do 10.

6. Pozycja boczna ustalona- w tej pozycji układa się osobę która oddycha, co 2 minuty sprawdzaj czy oddycha nadal
7. Oddech ratownicze- odchyl głowę do tyłu, dwoma palcami zatkaj nos, weź głęboki oddech i obejmij ustami usta poszkodowanego, delikatnie wdmuchnij powietrze, powinna się unieść klatka piersiowa, wdech wykonaj dwukrotnie.
8. Uciskanie klatki piersiowej- ułóż ręce na środku klatki piersiowej, wyprostuj łokcie i nachyl się, uciskaj 30 razy dosyć mocno, następnie powtórz 2 wdech i 30 uciśnięć.

Na koniec układanka:
Bawiłyśmy się też w bandażowanie. Było bardzo wesoło. Wiktorii szło dosyć sprawnie (kto wie może kiedyś…) ale bandażowanie ręki czy nogi znudziło jej się dosyć szybko i postanowiła zabandażować młodszej siostrze głowę

3

ZEGARY I CZAS

Z okazji urodzin Wiki dostała od dziadków prawdziwy zegarek. Natychmiast wzrosło zainteresowanie czasem. Postanowiłyśmy się tym tematem trochę pobawić i oto co nam wyszło:
*przygotowałam kilka zdjęć różnych zegarów parami (żeby Jula mogła dopasowywać a Wiki utrwalać ich nazwy)

z podpisami

z definicjami (ja czytałam Wiki odgadywała która definicja pasuje do którego zegara)
*układanie wyrazu ZEGAR z liter (zadanie dla Juli)

*otwierany zegar- z brystolu wycięłam duże koło, następnie na małych elementach brystolu napisałam godziny i przykleiłam w odpowiednich miejscach
z drugiej strony napisałam minuty

a łyżki zastąpiły wskazówki
*skakankowy zegar- kolejny zegar powstał ze skakanki (można użyć sznurka), nie wyszedł zbyt okrągły ale dla nas to nie miało znaczenia, Wiktoria pocięła kartkę na małe fragmenty, na każdym napisała godzinę (od 1.00-24.00). W pierwszym okrążeniu ułożyła godziny od 1.00 do 12.00

w następnym od 13.00 do 24.00
Jeśli macie pomysły na jeszcze jakieś godzinowe zabawy to będę wdzięczna bo u nas ten temat nadal aktualny.
Pozdrawiam.
2

ZAMKI, RYCERZE, KSIĘŻNICZKI

Wkroczyliśmy w świat „mrocznego” Średniowiecza, który okazał się światem kolorowym i pięknym. No bo która dziewczynka nie pragnie być ksieżniczką w pięknej sukni z koroną na głowie a chłopiec rycerzem w złotej zbroi walczącym ze smokiem?????
Moje małe księżniczki były zachwycone tematem.
-rozpoczęłyśmy od oglądnięcia kilku książek (z tutejszej biblioteki) o tym jak powstają zamki, jakie różne mogą mieć one kształt w zależności od miejsca na świecie, kto „pracował” na zamku itp.
-nazewnictwo- pomocne obrazki i ich nazwy znalazłam tutaj http://www.1plus1plus1equals1.com/PreschoolPacks.html dodatkowo przygotowałam nazwy w języku polskim

-zamkowe puzzle- to zadanie spodobało się szczególnie Juli, ktora kocha układać puzzle (szczegolnie jeśli na obrazku jest Świnka Peppa)
-krótki tekst do przeczytania dla Wiki „A Knight’s Tale”

-kolorowanie zamku według podanych niżej kolorów.
-rysowanie rodziny królewskiej i dopasowywanie podpisów w obu językach.

-a oto królestwo wymyślone przez Wiktorię, po pokolorowaniu kolorowanek wycięła je i przykleiła na dużą kartkę domalowując brakujące elementy. Wyszło bardzo ciekawie.
-nie mogło zabraknąć robienia koron i paradowania w nich aż do wieczora

-trochę matematyki dla Wiktorii
-kolorowo-literkowe tarcze dla Juli, nadal ćwiczymy kolory i literki

-ostatnio wprowadziłam Juli elementy grafomotoryki, trochę szlaczków, trochę literi cyfr. A oto efekty:

-zamek- no cóż wyszedł nam troszkę krzywo ale jesteśmy z Wiki z niego bardzo dumne. Kosztował nas mnóstwo pracy . Byłam zaskoczona, ze moje dziecko z takim zapałem i cierpliwością obklejało go papierem a potem malowało. Jak go zrobić napiszę w kolejnym poście.

4

FARMA

Farma to nasz kolejny temat tygodnia. Więcej bawiłam się tym razem z Julią.
Oto nasze pomysły:
-wydrukowałam i wycięłam mini „stodołę” do której wsuwamy zwierzątka nazywając je również po angielsku

-ćwiczymy wielkości układając krowy według wielkości
-liczymy, liczymy, liczymy

-poznajemy zwierzęta gospodarkie dopasowujac podpisy
-przy okazji zahaczyłyśmy też o owoce i warzywa, przygotowałam dwa napisy Owoce i Warzywa, Jula segregowała. No cóż z tym szło nam bardzo różnie. Uparcie wsadzała pomidora do owoców.

-przygotowałam również puzzle ze zwierzętami do dopasowywania rodzinami, tutaj do zabawy chętnie włączyła się Wiktoria . Nie pamiętam z jakiej strony udało mi się to ściagnąć, jak tylko znajdę dopiszę.
-byliśmy również na wycieczce w Farm Animal. Były tam prawdziwe farmerskie zwierzęta. Chciałam aby dziewczynki zobaczyły je na własne oczy.
3

KOSMOS

Ten tydzień upływa nam na podróży w kosmos. Bawimy sie w astronautów. Mamy na to trochę więcej czasu. Wiktoria ma pawie 2 tygodnie wolnego w szkole.
Rozpoczęłyśmy od budowy rakiety ( w koncu musieliśmy czymś polecieć w kosmos). Wyciełam z kartonu kształt przypominający rakietę, wyciełam okienko a dziewczynki z ogromnym zapałem wzięły się za malowanie (kochają malować farbami). Myślałam że będzie to bardzo kolorowa rakieta ale Wiki uparła się na kolor brązowy. Żeby ja trochę ożywić wyciełyśmy z papieru gazetowego gwiazdy. Oto nasz super kosmiczna rakieta:

-oglądnęłyśmy krótki program po angielsku dla dzieci „Our solar system” tutaj http://www.youtube.com/watch?v=GQbPwf3OH68.
-Wiktoria wycięła z kolorowanki planety, przykleiła je na kartkę, znalazła odpowiedni podpis i pokolorowała

-Jak zostać astronautą? dziewczynki „przeszły” specjalny test sprawnosciowy:
*skakały na jedej nodze
*robiły jaskółkę
*chodziły po sznurku itp.
W nagrodę dostały kolorowankę z astronautą. Jula zamiast kolorować zajęła się struganiem kredek. Według niej to było ciekawsze zajęcie.

-angielsko-polskie kosmiczne słówka- wycięłam dla Wiki kilka słówek po angielsku i ich odpowiedniki po polsku, miała za zadanie dopasowanie słówek do siebie

-Kosmiczny tekst-przygotowałam również dla Wiki tekst o kosmosie i planetach. Wybierała zdania, przyklejała na kartkę i czytała.

-gwiazdozbiory- dziewczynki oglądnęły wcześniej przygotowaną prezentację z gwiazdozbiorami, potem Wiki wybrała kilka. Malowałam gwiazdki w odpowiednim miejscu a ona je łączyła i podpisywała.

-gwiezdna matematyka- ćwiczymy dodawanie i odejmowanie do 20, tym razem wykorzystałyśmy do tego gwiazdki

-kolorowe rakietki- dla Juli wycięłam kilka małych rakietek, każdą z nich pokolorowałam na inny kolor. Julia dopasowywała kolorowe klocki do danego koloru rakietki.

-Trzy literki- nadal ćwiczymy alfabet, przygotowałam literkę A jak astronauta, K jak kosmos i R jak rakieta. Wycięłam małe literki i Jula je dopasowywała, następnie kilka wyrazów rozpoczynających się na te litery.