4

MÓZG

Dzisiaj pokażę Wam jak w łatwy sposób zrobić wspólnie z dzieckiem MÓZG. Przyda się do podróży wgłąb układu nerwowego.
Całość została wykonana z ciastoliny domowej roboty. Przepis znajdziecie tutaj: http://www.urwiskowo.com.pl/p/jak-to-zrobic.html
Zbyt późno dodałam barwnika dlatego ciasto nie zafarbowało się tak jak trzeba

 

Na koniec kolorujemy każdy płat na inny kolor
A oto mózg gotowy do zabawy

2

UKŁAD ODDECHOWY

Bardzo chciałam przeprosić dziewczyny, które prosiły mnie o wysłanie materiałów.
Niestety wysłac nie mogę gdyż straciłam z komputera kilka ważnych dla mnie plików min ten z materiałami. Odzyskać się nie udalo. Wolę nie pisać nic więcej na ten temat bo znowu bardzo ale to bardzo się zdenerwuje.

Oto krótka migawka z naszych zabaw z układem oddechowym:

Poza tym było dużo dmuchania oraz nauka prawidłowego oddychania.

1

SERCE I UKŁAD KRĄŻENIA

Wiem, wiem ostatnio rzadko tutaj zaglądam, ale czasu jakoś mniej.
Dziewczynkom szkoła i przedszkole zabierają dużą ilość czasu a po powrocie Wiktorię czeka jeszcze domowa polska szkoła. Czasem na dodatkowe „zajęcia” brak czasu i siły. Tego pierwszego to chyba bardziej. Przydaloby się każdego dnia kilka dodatkowych godzin, bo jeśli chodzi o siłę i energię to moje panie mają jej aż zanadto.
Kilka dni temu udalo nam się zrealizować nasz kolejny temat anatomiczny. Tym razem zawędrowałyśmy w głąb serca i naczyń krwionośnych.
Wprawdzie temat tylko liznęłyśmy ale chętnie podzielę się pomysłami:
1) Na początek przygotowałyśmy „krew”-do garnka nalałyśmy 3 litry wody (chciałam dziewczynkom uzmysłowić ile krwi płynie w ich małych organizmach) i wymieszałyśmy z sokiem malinowym

2)Poznawałyśmy żyły i tętnice, naszkicowałam człowieczka i wspólnie zaznaczyłyśmy serce oraz naczynia krwionośne kolorując żyły na kolor czerwony a tętnice na niebieski

3)Lepiłyśmy krwinki z plasteliny
4) Mapa myśli- stwierdziłam, że Wiki jest już dostatecznie duża abym pokazała jej jak się przygotowuje mapy myśli i oto co powstało. Chyba nieźle jak na pierwszy raz.

Życzę Wam spokojnej nocy!
0

UKŁAD POKARMOWY

Oto nasza kolejna wyprawa w głąb ciała. Tym razem poznawałyśmy tajniki układu pokarmowego.
Na podstawie naszych książek zrobiłyśmy plastelinowego ludzika ucząc się poszczególnych części ciała

kolejne folder game

Rozmawiałyśmy o drodze jaką pokonuje pokarm od momentu trafienia do ust dlatego zahaczyłam o budowe zęba
Stwierdziłam też że jest to świetna okazja do rozmowy na temat zdrowego żywienia ponieważ z tym u nas kiepsko. Owoce są zjadane w dużych ilosciach ale warzywa i kasze… pozostawiają wiele do życzenia.
Dlatego Wiki (większy niejadek) samodzielnie przygotowała piramidę żywieniową

6

UKŁAD KOSTNY

Rozpoczęłyśmy z dziewczynkami nowy bardzo ciekawy dział nauki- ANATOMIĘ. Wiadomości te są bardzo mi bliskie z ramienia wyuczonego (niestety w czasie obecnym) niepraktykowanego zawodu. Staram się zaszczepić w moich dzieciach ciekawość ciałem ludzkim gdyż odkrywanie jego tajemnic może być fascynującą przygodą.
Zapraszam was do wspólnej podróży. Zaczynamy od układu kostego, dzieki któremu możemy utrzymać się w pozycji pionowej, jeździć na rowerze, rolkach czy bawić się w chowanego.

Zaczęłyśmy od odrysowania kształtu ciała Wiktorii na szrym papierze.

Następnie narysowałyśmy główne kości znajdujące się w naszym ciele (proszę nie oceniajcie naszych zdolności artystycznych). Zależało mi na tym aby Wiki jak najwięcej pracy wykonała sama, bo przecież to co się zrobi samemu najszybciej się zapamięta.

Szkielet został podpisany i pokolorowany.

Kolejną czynnością, którą zrobiłyśmy było obejrzenie prawdziwej kości ale spokojnie była to tylko kość kurczaka. Dla nas nadawała się fantastycznie. Po przekrojeniu na pół starałyśmy się odnaleść istotę zbitą, istotę gąbczastą oraz szpik.
Chciałabym Wam również polecić trzy fantastyczne książki anatomiczne dla dzieci: